Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Answer Key (2025)

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 4 Lesson 9 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Problem Set Answer Key

Question 1.
Convert. Show your work using a tape diagram or an equation. The first one is done for you.
a. \(\frac{1}{2}\) yard = 1\(\frac{1}{2}\) feet
\(\frac{1}{2}\) yard = \(\frac{1}{2}\) × 1 yard
= \(\frac{1}{2}\) × 3 feet
= \(\frac{3}{2}\) feet
= 1\(\frac{1}{2}\) feet

b. \(\frac{1}{3}\) foot = ________ inches
\(\frac{1}{3}\) foot = \(\frac{1}{3}\) × 1 foot
= \(\frac{1}{3}\) × 12 inches
=
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Answer Key (1)
Answer:
4 inches

Explanation:
1/3 foot = 1/3 * 1 foot
= 1/3 * 12 inches
= 12/3
= 4 inches

c. \(\frac{5}{6}\) year = ________ months
Answer:
10 months

Explanation:
5/6 year = 5/6 * 1 year
= 5/6 * 12 months
= 60/6 months
= 10 months

d. \(\frac{4}{5}\) meter = ________ centimeters
Answer:
80 centimeters

Explanation:
4/5 m = 4/5 *1m
= 4/5 * 100 cm
= 400/5
= 80 cm

e. \(\frac{2}{3}\) hour = ________ minutes
Answer:
40 minutes

Explanation:
2/3 hr = 2/3 * 1 hr
= 2/3 * 60
= 120/3 min
= 40 min

f. \(\frac{3}{4}\) yard = ________ inches
Answer:
27 inches

Explanation:
3/4 yard = 3/4 * 1 yd
= 3/4 * 36 inches
= 108/4 inches
= 27 inches

Question 2.
Mrs. Lang told her class that the class’s pet hamster is \(\frac{1}{4}\) ft in length. How long is the hamster in inches?
Answer:
The hamster is 3 inches long

Explanation:
1/4 ft = 1/4 * 1 ft
= 1/4 *12 inc
= 3 inc

Question 3.
At the market, Mr. Paul bought \(\frac{7}{8}\) lb of cashews and \(\frac{3}{4}\) lb of walnuts. How many ounces of cashews did Mr. Paul buy?
Answer:
14 ounces of cashews.

Explanation:
7/8 lb = 7/8 *1 lb
= 7/8 * 16 oz
= 112 oz/8
= 14 oz
Hence Mr paul bought 14 ounces of cashews.

b. How many ounces of walnuts did Mr. Paul buy?
Answer:
12 ounces of walnuts.

Explanation:
3/4 lb = 3/4 * 1 lb
= 3/4 * 16 oz
= 48/4 oz
= 12 oz.
Hence Mr paul bought 12 ounces of walnuts.

c. How many more ounces of cashews than walnuts did Mr. Paul buy?
Answer:
2 ounces.

Explanation:
14 oz – 12 oz = 2 oz
Mr.paul bought 2 ounces more cashews than walnuts.

d. If Mrs. Toombs bought 1\(\frac{1}{2}\) pounds of pistachios, who bought more nuts, Mr. Paul or Mrs. Toombs? How many ounces more?
Answer:
2 ounces more

Explanation:
Mr paul = 14 oz + 12 oz = 26 oz
Mrs. Toombs = 1 1/2 lb = 3/2 lb = 3/2 * 1 lb
= 3/2 * 16 oz
= 48/2
= 24 oz
So 26 oz – 24 oz = 2oz.
Hence Mr. paul bought more nuts than Mrs. Toombs. He bought 2 ounces more than she did.

Question 4.
A jewelry maker purchased 20 inches of gold chain. She used \(\frac{3}{8}\) of the chain for a bracelet. How many inches of gold chain did she have left?
Answer:
She had 12 1/2 inches left.

Explanation:
8 units = 20
1 unit = 20/8
= 2 4/8
5 units = 2 4/8 + 2 4/8 + 2 4/8 + 2 4/8 + 2 4/8
= 10 20/8
= 12 4/8
= 12 1/2

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Express 36 minutes as a fraction of an hour: 36 minutes = _______ hour
Answer:
3/5

Explanation:
1 hr =60minutes
take 36min /60 min=18/30
=9/15=3/5

Question 2.
Solve.
a. \(\frac{2}{3}\) feet = _______ inches
Answer:
2 inches

Explanation:
2/3 feet = 2/3 * 12 inches
= (2*12)/12
= 24/12
= 2 inches

b. \(\frac{2}{5}\) m = _______ cm
Answer:
40 cm

Explanation:
2/5 m = 2/5 * 100 cm
= (2*100)/5
= 40 cm

c. \(\frac{5}{6}\) year = _______ months
Answer:
10 months

Explanation:
1 year = 12 months
5/6 year = 5/6 * 12
= (5*12)/6
= 10

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Homework Answer Key

Question 1.
Convert. Show your work using a tape diagram or an equation. The first one is done for you.
a. \(\frac{1}{4}\) yard = 9 inches
\(\frac{1}{4}\) yard = \(\frac{1}{4}\) × 1 yard
= \(\frac{1}{4}\) × 36 inches
= \(\frac{36}{4}\) inches
= 9 inches

b. \(\frac{1}{6}\) foot = ________ inches
\(\frac{1}{6}\) foot = \(\frac{1}{6}\) × 1 foot
= \(\frac{1}{6}\) × 12 inches
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Answer Key (2)
Answer:
2 inches

Explanation:
1/6 * 12 =2 inches

c. \(\frac{3}{4}\) year = ________ months
Answer:
9 inches

Explanation:
3/4 year = 3/4 * 12 months
= (3*12)/4
= 9 inches

d. \(\frac{3}{5}\) meter = ________ centimeters
Answer:
60 centimeters

Explanation:
3/5 m = 3/5 * 100
= (3*100)/5
= 60 centimeters

e. \(\frac{5}{12}\) hour = ________ minutes
Answer:
25 minutes

Explanation:
5/12 hr = 5/12 * 60 minutes
= (5*60)/12
= 25 minutes

f. \(\frac{2}{3}\) yard = ________ inches
Answer:
24 inches

Explanation:
1 yard = 36 inches
2/3 yard = 2/3 * 36 inches
= (2*36)/3
= 24 inches

Question 2.
Michelle measured the length of her forearm. It was \(\frac{3}{4}\) of a foot. How long is her forearm in inches?
Answer:
The length of Michelle’s forearm is 9 inches

Explanation:
1 ft = 12 in
length of Michelle’s forearm was 3/4 of a foot
Now convert to inches
3/4 ft = 3/4 * 12
= 9 inc
Therefore the length of Michelle’s forearm is 9 inches.

Question 3.
At the market, Ms. Winn bought \(\frac{3}{4}\) lb of grapes and \(\frac{5}{8}\) lb of cherries.
a. How many ounces of grapes did Ms. Winn buy?
Answer:
12 ounces of grapes

Explanation:
3/4 lb = 3/4 * ounces
= 3/4 * 1 lb
= 3/4 * 16 ounces
= 12 ounces

b. How many ounces of cherries did Ms. Winn buy?
Answer:
10 ounces of cherries

Explanation:
5/8 lb = 5/8 * 1 lb
= 5/8 * 16 ounces
= 10 ounces

c. How many more ounces of grapes than cherries did Ms. Winn buy?
Answer:
There are 12 ounces of grapes and 10 ounces of cherries. Hence by doing the difference for both we can get more ounces of grapes than cherries.
So 12 -10 = 2 ounces. Hence 2 more ounces of grapes than cherries.

d. If Mr. Phillips bought 1\(\frac{3}{4}\) pounds of raspberries, who bought more fruit, Ms. Winn or Mr. Phillips? How many ounces more?
Answer:
Explanation:
1 3/4 pounds = 7/4 pounds
1 pound = 16 oz
7/4 pounds = 7/4 * 16
= 21
Ms.Winn bought 22 ounces of fruits and Mr. Phillips bought 21 ounces of fruit. Therefore, 1 ounce more fruits are there.

Question 4.
A gardener has 10 pounds of soil. He used \(\frac{5}{8}\) of the soil for his garden. How many pounds of soil did he use in the garden? How many pounds did he have left?
Answer:
3 3/4

Explanation:
5/8 *10
50/8
6 2/8
6 1/4
10 -6 1/4
Hence 3 3/4 pounds have left.

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 9 Answer Key (2025)

FAQs

What grade does Eureka math go up to? ›

Eureka Math® is a holistic Prekindergarten through Grade 12 curriculum that carefully sequences mathematical progressions in expertly crafted modules, making math a joy to teach and learn. We provide in-depth professional development, learning materials, and a community of support.

What fraction of a yard does Regina buy 24 inches of trim for a craft project? ›

Regina buys 24 inches of trim for a craft project. a. What fraction of a yard does Regina buy? 24 in = 12 yd 36in = lyd s⇒→Lxfr = 24 x 36 xd Regina bays 12/25 yd.

What are the four core components of a Eureka Math TEKS lesson? ›

A typical Eureka lesson is comprised of four critical components: fluency practice, concept development (including a problem set), application problem, and student debrief (including the Exit Ticket).

Is Eureka Math a curriculum? ›

An Elementary, Middle, And High School Math Curriculum. Eureka Math® is a math program designed to advance equity in the math classroom by helping students build enduring math knowledge.

What is the hardest math in 5th grade? ›

Some of the hardest math problems for fifth graders involve multiplying: multiplying using square models, multiplying fractions and whole numbers using expanded form, and multiplying fractions using number lines.

What is the hardest math grade? ›

The hardest math class you can take in high school is typically AP Calculus BC or IB Math HL. These courses cover a wide range of advanced mathematical concepts, including calculus, trigonometry, and statistics. Students who take these courses must be able to think abstractly and solve complex problems.

What fraction of 1 yard is 3 in? ›

For a question like this, the measures need to have the same units. It is convenient to use inches. A yard is 36 inches, so the fraction is ... 3 inches is 1/12 of a yard.

What fraction of a yard is 1 inch? ›

One inch is approximately equal to 0.0277777778 yards.

Is Eureka Math scripted? ›

Eureka Math is not intended to be followed as a script, instead as a guide to offer support to teachers in the classroom. For example, the “vignettes” of teacher-student interactions included in Eureka Math are exemplars of instructional situations provided by the teachers who have crafted our curricula.

How long does an Eureka math lesson take? ›

Not all Eureka Math lessons are formatted in the same way, but lessons in the same grade-band all follow a similar structure. Lessons in A Story of Units (PK-5) are written for a 60-minute class period, except for Pre-K lessons, which are 25 minutes, and K lessons, which are 50 minutes*.

How many states use Eureka math? ›

We wrote EngageNY Math, and over time we developed that program into Eureka Math. The original OER curriculum is available on the EngageNY and Great Minds sites for free, and it has been downloaded over 13 million times by users in all 50 states, making Eureka Math the most widely used K–5 math program in the country.

Is Eureka Math good or bad? ›

Is Eureka Math a good curriculum? The answer to this question depends on the target audience. If you're a teacher in a public school who needs to cover State Standards and your goal is merely to prepare students for State tests, then Eureka may be a good curriculum for you.

What is the newest version of Eureka Math? ›

Eureka Math2 New York Next Gen is fully aligned to the Next Generation Learning Standards and provides the knowledge-building content students need to build a deep, conceptual understanding of mathematics and empowers teachers during instruction to make it happen.

Does Khan Academy align with Eureka Math? ›

To access our aligned resources, go to the Courses dropdown menu in the top left corner of your screen and select See all Math. From the Math page you can view all Math courses including the courses aligned to the Eureka Math/EngageNY curriculum.

What is the highest level of math in 9th grade? ›

9th grade math usually focuses on Algebra I, but can include other advanced mathematics such as Geometry, Algebra II, Pre-Calculus or Trigonometry.

What grade does go math go up to? ›

Go Math! for Grades K–6 combines trusted content, practice, and games with user-friendly tools aimed at guiding every learner toward mastery.

What is advanced math in 8th grade called? ›

Almost every school district in the state offers an accelerated math option for selected students. These students take Algebra I in 8th grade. These students complete Algebra II, Geometry and Precalculus one year earlier than their peers. This allows them to take AP Calculus A/B in their senior year.

What grade level is go math for? ›

Go Math! (K-6) on Ed is an easy-to-implement core curriculum with an effective instructional approach that includes robust differentiation and assessment resources that engage all levels of learners and support all levels of teachers, from novice to master.

References

Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Horacio Brakus JD

Last Updated:

Views: 6327

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Horacio Brakus JD

Birthday: 1999-08-21

Address: Apt. 524 43384 Minnie Prairie, South Edda, MA 62804

Phone: +5931039998219

Job: Sales Strategist

Hobby: Sculling, Kitesurfing, Orienteering, Painting, Computer programming, Creative writing, Scuba diving

Introduction: My name is Horacio Brakus JD, I am a lively, splendid, jolly, vivacious, vast, cheerful, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.